S příslibem jara zrýt půdu, když je více světla, vysázet semínka, pak o rostliny pečovat, v létě si užívat jejich plodů, na podzim plných skladů, později záhony vyčistit, znovu zrýt a připravit je na období zimního odpočinku. Na zahrádce nám tenhle cyklus života-smrti-života dává smysl, ale ve svých životech často plánujeme proti přírodě.
Byla jsem překvapená, kolik sledujících na mém Instagramu a Facebooku projevilo zájem o více informací k plánování podnikání dle cyklů. Rozhodla jsem se mé roky pozorovaný (a neustále testovaný) vlastní systém plánování, ve kterém podporuji i mé klientky a účastnice školy The Circles School, sepsat do příspěvku, ze kterého je nakonec článek. Těch informací totiž nakonec bylo docela dost. 🙂
Podotýkám, že jsem nečetla žádnou knihu o ženském plánování ani si nemyslím, že jsem objevila Ameriku. Zkrátka se jen řídím vlastními hodnotami, hodinami, hormony a učím se jak z přírody, tak cestou životem. Věřím, že vám mnohé z toho, co popisuji, bude intuitivně povědomé, dokonce možná blízké anebo se podle cyklů v podnikání i životě už samy řídíte.
Jak to plánování tedy dělám?
Menstruační cyklus 🩸
Píšu si do kalendáře jednotlivé fáze cyklu dělohy a podle nich plánuju akce, webináře, workshopy, kruhy, odpočinek.
Přeci nebudu např. prodávat nebo organizovat živou akci, když moje tělo právě teď potřebuje klid a hlava pracovně moc nefunguje! Když si v nejsilnějších dnech menstruace dopřeju odpočinek, přicházejí mi k jejímu konci nejrůznější vhledy a vize, které vnímám je jako nesmírně cenné a stejně důležité jako následnou akci.
Mnohem líp mi jde „šlápnout do pedálů“ a využít ohnivou energii v dynamické nebo předmenstruační fázi.
Na online nebo živá setkání mi zas dobře funguje ovulační fáze, protože mám největší chuť na společnost, a taky nejvíc zářím… a přitahuju potenciální klientky.
Tip: zkuste si během této fáze naplánovat prodejní webinář a uvidíte samy. 🙂
Pokud mě čeká řešení něco nepříjemného, nechávám si to na předmenstruační (čarodějkovou) fázi, protože tehdy mi vnitřní energie (a hormony) napomáhají k úklidu nejen domácnosti, ale třeba právě ve vztahu s týmem či klienty. Je to zkrátka období pravdy, takže tehdy můžu udělat čistku i ve svém podnikání. Je to také dobrý čas na hodnocení kampaně nebo zpětné vazby a dobře mi jde i prodávat. 🙂
Fáze měsíce 🌑🌒🌓🌔🌕🌖🌗🌘
Pro necyklické ženy mohou být dobrou alternativou fáze měsíce. Světlo luny nás ovlivňuje stejně silně jako světlo slunce. Sledujeme osm fází luny, z nichž každá nese jinou energii. Pro zjednodušení uvedu čtyři nejznámější fáze, které jsou podobné těm z menstruačního cyklu. Každá z nich trvá zhruba týden.
🌑 Nov – odpočívám, nořím se do sebe a do ticha, jsem ve vnitřním světě a zároveň hodně napojená na přírodu, mohou mi přicházet nové vhledy a plány.
🌓 Dorůstající měsíc – jdu s chutí do akce, tvořím, plánuju, organizuju, připravuju a někdy i prodávám.
🌕 Úplněk – ideální na živá / online setkání, minikurz, energie je nejvíc milující a přitažlivá, je to super čas na webináře, ale i vedení workshopu či kruhu, naše osobnost září, přitahujeme klienty. Všude je plno emocí, je to vrchol měsíce (doslova).
🌗 Ubývající měsíc – ideální na prodej, dokončování, dotahování, ale i na retrospekci, zpětnou vazbu, hodnocení, čistění.
Měsíční / menstruační cyklus se hodí pro krátkodobý měsíční výhled, ale i ten dlouhodobý – třeba při plánování částí kampaně.
Tip: Díky fázím cyklu zaznamenaným ve sdíleném kalendáři se v mých proměnách lépe orientuje i manžel. 🙂
Osobně více sleduji více cyklus dělohy, ale nejsem lhostejná ani k cyklu luny. Nejideálnější je tyto dvě energie zkombinovat, ale to už je takový vyšší level a někdy se s praktickým životem přesně skloubit nedá.
Roční období aneb Kolo roku 🌸⛱️🍁☃️
🍁 Od listopadu se nořím do sebe (stejně tak i moje klientky) a mám co dělat, abych pro ně držela prostor a zároveň si dopřála potřebný prostor pro sebe… je málo světla a energie, dostavuje se větší potřeba odpočinku a není moc sil na práci. Ponor vytahuje témata, kterým je potřeba věnovat pozornost také na osobní úrovni, navíc máme jako rodina ke konci roku dost oslav, svátků, setkání. I na to je třeba myslet a udělat si v kalendáři prostor.
☃️ V lednu obvykle “spím” a ordinuju si volno, ale plus mínus v únoru to se mnou začne šít 🔥, a tak se otevírám vizím a plánuju nové.
🌸 Jaro je pro mě období největší energie a chuti do akce, takže se věnuju kampaním a prodeji. Sluneční energie mě podporuje v létě ⛱️. Jsem hodně aktivní ve vídáni lidí, propojování, realizaci živých akcí, rozjezdu kurzů a sbírání zážitků, ze kterých pak čerpám po zbytek roku. 😉
🍎 Září vnímám jako druhý začátek roku, kdy startuje škola/školka a nová sezóna, a tak doma ladíme nový režim. Hodně pozornosti mi proto jde do rodiny a aby si vše sedlo. Určitě v tohle období nemám tah na kampaně ani na rozjezd projektu nebo kurzu. Ale do října ještě ráda pořádám akce, pečuju o sebe, užívám si plodů práce (zisků).
Celkově plánuju tak, abych si mohla dovolit víc pracovat a vydělávat ve světlé části roku a víc odpočívat a pečovat o sebe v jeho temné části, kdy jen udržuji rozjeté projekty.
❄️ Mezi prosincem a lednem mívám úplnou pauzu. Ale tahle pauza je pro mě nesmírně důležitá. Promrzají nápady a plány, které přišly ještě se „starou energií“. Nakonec přežijí a na jaře se zrealizují jen ty nejsilnější.
Životní fáze a kontext života 👧👩🦰👩🦳👵
Vnímám jako velice důležité dávat pozornost kontextu života. Život nejde hromadně shrnout ani naplánovat, natož aplikovat na všechny. Každá z nás píšeme jiný příběh, je to i dost komplexní téma.
Ale některá období trochu naplánovat lze. Například jak podnikat před a během těhotenství.🤰
Začala jsem se seznamovat s podnikáním měsíc před tím, než jsem otěhotněla s dcerou. Měla jsem štěstí, že mi nebylo špatně, za to jsem hodně, opravdu hoooooodně spala. V druhém trimestru jsem rozjížděla první ženské kruhy a poslední takový víkend se ženami jsem vedla tři týdny před očekávaným termínem porodu. O tom, jak jsem si ještě dalších 14 dní počkala, píšu v tomto článku a s plánováním to má pramálo společného. Spíš s krizovým managementem, ale to je zas téma na jindy.
V prvním trimestru těhotenství toho pravděpodobně moc nezvládnete, nejspíše budete unavené, může vám být fyzicky nevolno, budete si zvykat na nový a jiný stav. V druhém trimestru naopak můžete, když vám tělo dovolí, „svítit“, pracovat a třeba si i vydělat na období, kdy budete mít malé miminko a veškerá energie půjde za ním. Na začátku třetího trimestru pak můžete dokončovat a uzavírat rozběhnuté a třeba si trochu připravit klientky na dobu, až se „vrátíte.
Doporučuju si návrat a plány nechat otevřené, protože opravdu nikdy nevíte, jak vám to v mateřství půjde, každé miminko je jiné. Měsíc až dva před porodem pak doporučuju už zbývající pracovní závazky pouštět a co nejvíc odpočívat.
Ale uvidíte, jak se budete cítit. Na tom záleží nejvíc. Tady je plánování hodně zjednodušené, popsané pro prvorodičky, s vícero dětmi už to tak jednoduché být nemusí.
Dalším kontextem života může být například stěhování do cizí země (nebo zpátky), svatba nebo třeba doba, kdy končí intenzivní péče o děti, nastupují do školek a škol (nebo úplně vylétají z hnízda) a vy očekáváte, že budete mít více času na vlastní seberealizaci.
Pomohlo mi, udělat si výhled na 5 let, kdy jsem černé na bílém viděla, co nás jako rodinu čeká vzhledem k věku dětí, a podle toho jsem odhadla budoucí pracovní aktivity. Jsem totiž rozená kreativní bytost, která kolikrát předběhne samu sebe a dokáže si toho na sebe nabalit víc, než je reálně v kontextu života schopná zvládat. Když jsem ale viděla pravděpodobnou realitu na papíře (v počítači), podařilo se mi snadněji zkrotit vášně. 🙂
Já jsem priorita aneb wellbeing 🌊💃
V plánování jsem prioritou jsem já a moje energie. Plánuji nádech (přípravu), akci (realizaci naplánovaného) a výdech (oslavu, odpočinek a zhodnocení). Na druhém místě je můj partnerský vztah, děti, rodina… pak teprve práce, ačkoli svou práci miluji a někdy bych ji nejradši upřednostnila před vším.
Zmíněné pořadí se snažím držet i v plánování. Když mám v kalendáři zaznamenaný svůj měsíční cyklus, začínám s plánováním aktivit, které mě těší, sytí, zdrojují (tanec, koncert, sauna, masáž, jóga, dovolená jen pro sebe…). Nově si pak plánuji čistě partnerský čas (večeře, společná sauna, výlet, prodloužený víkend…). Poté přecházím k rodinným aktivitám (prázdninám, dovoleným, svátkům, narozeninám…) a teprve pak se vrhám do plánování práce, kampaní, aktivit… ideálně na celý rok nebo alespoň na půl roku dopředu.
Řekni Bohu, že máš plán…
Jsem si moc dobře vědoma toho, že život moje plány nezajímají a kdykoli mi do nich může hodit vidle. 😂 Proto je třeba myslet na to, že plány jsou pružné a možná se budou měnit.
Plánování mi dává klid. Netvořím pak z chaosu „Aha, došly mi peníze, tak třeba bych příští měsíc mohla udělat akci,“ ale vím, co mě čeká, co komunikuji, kdy prodávám, kdy odpočívám, kdy mi přijdou peníze, co s nimi udělám apod.
Takto vyhovuje plánování mně v našich zeměpisných šířkách, v mém kontextu života, s dvěma malými dětmi a plně zaměstnaným mužem. A v mém podnikání, ve kterém se věnuji vedením a organizaci ženských kruhů, workshopů, pohybových aktivit a hlavně The Circles School – výběrové škole, kde učím, jak originálně tvořit, bezpečně provázet a úspěšně podnikat (nejen) v oblasti ženských kruhů.💃
Láká vás vedení ženských skupin, ale máte o sobě pochybnosti? Zapište se na čekací listinu, buďte u workshopů zdarma (a v mé komunitě) a mějte jako první možnost vstoupit, až letos otevřu nový ročník. 🙂
Otázky k zamyšlení:
Jak na vás plánování dle cyklů působí?
Co si do svého podnikání berete za tip?
Co už dobře funguje vám a chcete posdílet?
Budu ráda, když mi napíšete e-mail nebo se ozvěte pod příspěvek na sítích.
Ať se vám plánování daří!