Pomiluj mě, prosím! I když jsem těhotná.

O sexu v těhotenství se toho na internetu i v moudrých knihách píše celkem dost. Většinou najdete praktické informace o tom, jestli se sex v těhotenství praktikovat smí nebo nesmí, co je dobré pro dítě, jaké polohy máte zvolit a v kterém trimestru máte mít chuti víc nebo míň.

Nikdy nic neplatí vždycky

Upřímně, nejsem příznivcem univerzálních rad. Každé těhotenství je jiné, každá z nás je jiná, každý muž i každý pár prožívá období čekání na příchod nového člena rodiny jinak. A že těhotenství díky mnoha hormonálním a tělesným změnám, které se v ženě dějí, častokrát není jen procházka růžovou zahradou ani pro jednoho z partnerů, snad nemusím zmiňovat.

O tom, jak se ženy v těhotenství skutečně cítí, co prožívají, co potřebují, po čem touží a s jakými bubáky se během devíti měsíců potýkají, už toho moc nenajdete.

A tak máte na výběr.

Můžete:

  • 1
    se prokousávat jiným stavem, všemi přicházejícími pocity a někdy pro vás velmi překvapujícími emocemi sama
  • 2
    číst moudré knihy, kde se velmi často setkáte s "universálními návody"
  • 3
    řešit vše s partnerem a počítat s tím, že někdy prostě narazíte na jeho rozdílný pohled na věc
  • 4
    ptát se žen ve svém okolí, jak prožívaly dané situace v těhotenství ony, sdílet a zažívat alespoň občas tolik úlevné "nejsem v tom sama"

Jsou témata, se kterými ráda zavoláte kamarádce a budete vděčná za její názor. Třeba na… jednorázové nebo látkové plíny? Rodit doma nebo v porodnici? Nebo „Co všechno vlastně pro miminko na začátek potřebuju?“ 🙂

Jenže když je vaším tématem potápějící se partnerská intimita a tím pádem oddálení se jeden druhému v době, kdy nejvíc toužíte právě po opaku, tak se vám s tím ven jít moc nechce.

Stydíte se, cítíte se trapně a zranitelně.

Zkoušíte postupně možnost 1 až 4 a váš pocit frustrace s přibývajícími dny bez milování narůstá. Připadala jste si dosud jako celkem vědomá ženská a víte, že vám to vůbec neprospěje, ale přesto vás neuspokojující milostný stav nutí porovnávat se s jinými ženami.

Na odpovědi tipu:

„Já byla nadržená celé těhotenství, málem jsme zničili postel!“ (kamarádka)
„Milovali jsme se s tátou často, dokonce ještě pár hodin před porodem.“ (máma)
„Doporučuji soulož minimálně jednou denně a po termínu klidně dvakrát.“ (gynekolog)

reagujete se smutným úsměvem na tváři a prohlubujícím se pocitem zoufalství, že jste s mužem nejspíš jediný pár na celém světě, kterému sex v těhotenství drhne.

Štve vás na celé situaci ještě jedna věc. Uvědomíte si totiž váš vlastní dříve zastávaný a několikrát veřejně prezentovaný názor, že ženy, které se svým mužem v těhotenství nespí, prostě nechápete. Teď se v té situaci nacházíte vy sama. S tím rozdílem, že na začátku těhotenství jste nechtěla vy a teď, když je bříško větší, nechce on. 

Vesmír vám tuhle zkušenost servíruje a nutí vás si ji prožít do morku kostí proto, abyste pochopila, že soudit něco, co jste sama na vlastní kůži neprožila, je povrchní a troufalé. Za lekci poděkujete. Pár nocí probdíte, párkrát se s mužem pohádáte. A pak vám dojde, že:

Pokud vám něco vadí, máte každou další vteřinu možnost to změnit.

Záleží vám na vašem vztahu. Miminko, které nosíte pod srdcem, bylo zplozeno v lásce během překrásného milování. Víte, jak nádherné a naplňující může intimní spojení s vaším mužem být. Musí tedy existovat cesta ven! A taky že existuje… Jen je dobré si uvědomit jednu věc.

Samo se to nespraví

Čekat, že až porodíte, váš milostný život se opět vrátí do stavu, ve kterém se nacházel před těhotenstvím, může být velmi naivní představa. Stát se to samozřejmě může, pak máte vyhráno. Ale vaše nechuť k milování se může bohužel ještě prohloubit např.:

  • fyzickými nebo psychickými zraněními při porodu
  • náročným šestinedělím, hormonálními a emočními výkyvy
  • kojením, únavou, nevyspáním
  • změnou zažitých stereotypů v domácnosti i ve vztahu
  • péčí o miminko, sžívání se s novou rolí matky (otce) atd.

Tuto nechuť může zažívat i váš muž, a to často z velmi sympatických motivů. Třeba o vás bude chtít  pečovat a hýčkat vás, starat se o vás jako o květinku, vzhlížet k vám jako k Bohyni a nedokáže si představit, že by vás měl ve stavu, kdy nosíte jeho dítě a stáváte se matkou, penetrovat. Může mít strach o miminko, když je ještě v břiše. Může mít trauma z porodu… prostě důvodů je spoustu.

Je fajn tyto pocity respektovat a netlačit mermomocí na pilu. Nenutit, nevyčítat. Takové jednání většinou vede ještě k většímu zamrznutí. Zároveň je však dobré nemít pauzu v intimitě příliš  dlouho. Čím delší je doba, kdy se s partnerem fyzicky nepropojujeme, tím náročnější je pak návrat.

Partnerství bez dlouhodobě živé a naplňující sexuality, vede k neporozuměním, odstupu a časem i k vymizení tolik křehké lásky. 

Proto pokud můžete, neodkládejte řešení vaší neuspokojivé milostné situace na neurčito. Nečekejte, že se vše spraví samo. Začněte ji řešit hned.

Vím, o čem mluvím

I mně se to v těhotenství stalo. Naštěstí jsme s mužem našli cestu ven.

Proto jsem se rozhodla tento článek napsat. Věřte, že se mi nepíše úplně snadno. Objevují se mezi mými čtenáři lidé, kteří jakékoliv sdílení z oblasti mého intimního života berou jako senzaci a pak o ni rádi veřejně mluví. Pro ně ale nepíšu. Píšu pro vás, které se možná právě teď potýkáte s podobným problémem a přejete si tíživou situaci změnit.

"Hlavou vím, že mě máš rád. Říkáš mi to často. Ale potřebuji tvou lásku cítit i tělesně. Teď v těhotenství dokonce víc, než kdy dřív. Musím cítit, že nejsem jenom máma, ale taky žena, po které toužíš. Pomiluj mě, prosím!"
To byla slova, které jsem mému muži řekla, když už jsem byla nešťastná z toho, že jsme spolu zase několik týdnů, možná i měsíců, nespali.

Naše intimita sice zahrnovala občasné masáže (i ty intimní), pravidelné mazání bříška, hlazení, mazlení a každodenní objímání, polibky a slova plná obdivu k mému tělu a lásky ke mně, ale chybělo mi propojení s ním. Toužila jsem ho cítit vevnitř. Potřebovala jsem, aby ke mně jeho láska proudila skrze tělo a doteky, nikoli verbálně z venku.

Chtěla jsem také vědět, kde je problém, proč se našemu splynutí vyhýbá a přiznat, z jakého důvodu jsem to dělala v prvním trimestru já. Museli jsme k sobě být totálně upřímní, sdílet své skutečné pocity a přijmout pocity toho druhého, i když se nám nelíbily. Naslouchali jsme si maximálně pozorně bez výčitek, obviňování, urážení se a braní si věcí osobně. Mluvili jsme srdcem, nikoli z pozice ega.

Dokonce jsme otevřeli téma, které bylo ve vzduchu a se sexem zdánlivě nemělo nic společného. Dost jsem si pobrečela. Sdílela jsem strachy, naštvání i vztek. Do emocí šel i můj muž. Nakonec jsme se objali a leželi jsme beze slov v objetí na gauči desítky minut. Pak jsme vyrazili na procházku do lesa s naší fenkou a už jsme o tom, co mezi námi proběhlo, nemluvili.

Ten večer jsme se krásně milovali a od té doby to děláme často. Vědomě. Občas se k tomu musíme lehce přinutit. Slíbit si, že se dnes budeme milovat a slib splnit. Víme, že:

Make love“ znamená „dělat lásku“. Tedy pracovat na ní, vytvářet pro ní podmínky. Nikoli čekat, že nám sama zaklepe na dveře ložnice.

Tak tedy, pokud mohu něco pro znovu oživení intimity (nejen v těhotenství) doporučit, jsou to následující, na vlastní kůži odžité body:

  • 1
    Nečekejte, že se sexualita spraví sama.
    Běžte jí naproti. Přijdou ještě další výzvy.
  • 2
    Vytvářejte prostředí pro lásku.
    Dotýkejte se, masírujte se, líbejte, hlaďte... co nejčastěji to půjde. Aktivujete tím vzájemnou sexuální energii.
  • 3
    Propojujte se intimně. 
    Milování si naplánujte a snažte se plán dodržet. Časem se možná vrátí i spontánnost a vášeň.
  • 4
    Dejte najevo, po čem sexuálně toužíte a co potřebujete.
    Zajímejte se také o to, o čem sní váš partner. Dělejte si radost a přání si vzájemně plňte.
  • 5
    Vyzkoušejte i jiné způsoby milování, než jste byli dosud zvyklí.
    Vědomé milování může být skvělým způsobem, jak se jemně, láskyplně a bezbolestně propojit, a dokonce nevyžaduje ani vzrušení!
  • 6
    Dejte průchod emocím.
    Jakmile vyjdou ven, velmi se vám uleví. Je to obrovsky léčivé a osvěžující. Zadržování emocí vytváří prostor pro nemoce.
  • 7
    Pamatujte si, že vaše těla komunikují často lépe, ve slovech se můžete ztratit.
    I přesto je někdy fajn si upřímně promluvit.
  • 8
    Snažte se v intimním rozhovoru vždy pojmenovat své SKUTEČNÉ pocity.
    Zároveň přijměte fakt, že váš partner to může cítit jinak.
  • 9
    Nemyslete za druhého, nepředjímejte.
    Pokud se toužíte pomilovat, dejte k tomu impuls.

Pokud je ve vašem vztahu aspoň drobeček lásky, a já pevně věřím, že je jí tam mnohem více, milostnou krizi překonáte. Nevzdávejte to! Vaše miminko si přeje, abyste byla spokojená. Pro inspiraci doporučuji knihy mé oblíbené autorky Diany Richardson Vědomé milování a Tantrický orgasmus pro ženy. A pokud cítíte, že potřebujete kromě milování zapracovat i na svém ženství, stáhněte si e-book Rozkvétání ženy aneb 7 kroků k (znovu) nalezení vlastního ženství.

Držím vám moc palce!

S láskou
Janita

Facebook Comments Box
Jana Urbanová
Miluju, jak ženám září oči, když se vrátí "domů". Když se v kruhu cítí přijaté, podpořené a živé. Ženskými kruhy jsem provedla více než 2000 žen a pořád nemám dost. :) Mám totiž vizi: každá žena má svůj kruh, podpůrnou síť, svůj kmen. Proto také předávám své know-how odvážným líderkám a učím je, jak bezpečně a barvitě vést ženské kruhy, jak poskládat dramaturgii i upřímný marketing, jak pracovat se skupinou i se sebou jako průvodkyní a taky... jak vynést na světlo a ocenit své dary... tak, aby bylo vedení kruhů  naplňujícím živoBYTÍm. Kromě toho provázím konstelacemi a rituály.  Ve své práci s klientkami kombinuji nejrůznější prožitkové techniky podporující přirozenou inteligenci těla, volání srdce a hlas duše. Předávám hodnotné informace, inspiruji svou vášní pro tanec a zpěv, šířím ženskou spiritualitu a lásku k Matce Zemi. Je pro mě důležitý osobní přístup a kvalita. 
Komentáře