Když je ti dobře, nestoupáš. Anebo jo?

„Abyste se dozvěděli o sobě něco víc, musíte vystoupit mimo svou zónu komfortu.“ Tuhle větu jsem dlouhé roky vnímala jako svůj hnací životní motor. Možná právě teď cítíte, že zdolávání náročných výzev je i pro vás vzrušujícím dobrodružstvím. Možná vystupujete mimo svůj komfort tak často, že už vám to ani nepřijde.

Ale napadlo vás někdy, že můžete osobnostně růst a rozvíjet se, když se zahrnete péčí, bezpečím, slastnými prožitky, respektujícím okolím a podporou? Tedy komfortem?

Když nemůžeš, přidej. 

Způsob osobního (i fyzického) rozvoje postaveném na výstupu z komfortní zóny a náročných výzvách se stal po mnoho let mým hrdě vyznávaným životním stylem.

Vyhledávala jsem extrémní zážitky, abych měla pocit, že žiju a obklopovala jsem se lidmi, kteří to měli stejně.

Skákala jsem ze skály, nasedala za běhu do „vrtulníku“, sjížděla divokou vodu, střílela, řídila tank, brodila se smradlavým bahnem, mrzla v ledové vodě, závodila, vyhrávala, prohrávala, ztrácela se v mapě, probouzela se a usínala na sněhu, plnila úkoly v časovém limitu, jedla paštiku se šlehačkou, zachraňovala zraněné, tančila před lidmi, malovala si (i druhým) na tělo, vedla lidi…

Učení zážitkem mne bavilo a naplňovalo natolik, že jsem se rozhodla udělat si na něj papír a dále je předávat jako instruktorka v kurzech pro děti, dospívající i dospělé. Po dobu studia a své kurzovní praxe jsem získala dovednosti, kterých využívám ve svých živých akcích doteď a jsem za ně velmi vděčná.

Naučila jsem se mnohé o dramaturgii, programových prostředcích, hře, tvorbě kurzů, práci v týmu, fungování účastnické skupiny… a nejvíc o sobě.

Extrémní životní styl se však odrážel ve všech oblastech mého života. Výzvám – zejména těm uvnitř mne – jsem čelila (a nejspíš je vědomě vyhledávala) v partnerství, mezilidských vztazích, práci, domácnosti, financích, cestování… Z komfortní zóny jsem tak vystupovala téměř denně. Byla jsem závislá na droze jménem „To dám!“.

Prostě…

Když to nebolelo, nebylo to ono.

Jenže pak to jednou zabolelo moc a já začala cítit, že další takovou výzvou už nic nezískám. Že už jí nejspíš ani nezvládnu. Ležela jsem v posteli vyhořelá, k smrti unavená. Na kontě několik úspěšně dokončených projektů, ale tělo totálně vyčerpané, duše vyprahlá. Opravdový život mi utíkal mezi prsty a já si toho málem v tom zápřahu ani nevšimla.

Jediné, po čem jsem tehdy hluboce zatoužila, byl KOMFORT. Nemuset nic zvládat, překonávat, držet, vydržet, dokazovat, dávat.. na úkor sebe a svého zdraví.

Jenom být... sytit se, hýčkat a čerpat. 
Nechat o sebe... pečovat, nechat se rozmazlovat.
Rozplynout se... do slastného pocitu rozkoše, že mé tělo cítí, je nabité, žije!
... že má duše rozkvétá a srdce tepe.
Dovolit si... být milovaná, milovat a milovat se.
Moct... vyjádřit svoje emoce.
Mít... dostatek a hojnost.
Přijmout... podporu a pomoc.
Věnovat se... tomu, co mě baví.
Cítit... ve všem, co dělám, radost.

A víte co? Ve chvíli, kdy jsem si všechny tyhle pocity rozhodla dopřát (a dopřávat pravidelně), změnila jsem se.

Ožila jsem.

Rozkvetla jsem. Stala jsem se ženštější. Víc zářím. Jsem jemnější. Nemám potřebu bojovat a soupeřit, porovnávat se a pomlouvat. Chci spíše spolupracovat, domluvit se, ocenit jinakost druhých a třeba v ní najít inspiraci. Jsem spokojená. Můj život se dostal do harmonie. Objevuji v sobě nekonečný zdroj lásky. A jsem schopná dávat, aniž by mě to vyčerpávalo.

To vše díky komfortu a péči o sebe.

Samozřejmě, že toto není trvale udržitelný stav a není ani zadarmo. Někdy je potřeba udělat krok mimo pohodlí, překonat překážky a projít krizí. Ostatně… Krize k našemu životu patří a pro náš rozvoj jsou naprosto nezbytné. Ale je dobré vědět, co nás může znovu nabít a umět se do komfortního stavu opět vrátit.

Co pomáhá pro návrat do komfortu mně?

 • 1
  Vědomí, že jsem nejdůležitější člověk na světě
  Když nebudu v pohodě já, nebude v pohodě ani mé okolí. Když mám prázdný košík a nemám z čeho brát, nemůžu dávat. Potřebuji jej nejdřív znovu naplnit. Když vyprázdním sklepy, musím počkat, než Matka Země začne znovu plodit. A to chvíli trvá.  Proto doplňuji "sklepy" pravidelně.
 • 2
  Být ke svým pocitům naprosto upřímná, zvědomit si je a nevinit se za ně 
  Říct je (někomu) nahlas nebo si je (pro sebe) sepsat a zapřemýšlet, co můžu udělat pro to, aby mi bylo líp. Určit si "akční kroky" a jít si za tím.
 • 3
  Pravidelný čas pro sebe
  Pro někoho totální klišé, pro mě způsob, jak se nezbláznit a zachovat si kontakt se svým nitrem. Aspoň hodinku denně, kdy nic nemusím a můžu všechno. Jít do přírody, tančit, meditovat, koukat do stropu, spát... být tady a teď.
 • 4
  Vědomá ženská společnost
  Jít mezi ženy, které vědí, že jsou Ženy. Se vší hloubkou, která k nám patří. Do kruhu, který nesoudí, dává podporu a pocit sounáležitosti, kde můžu být sama sebou v celé své křehkosti. Ať mám radostné období nebo jsem v prdeli, kruh mi vždycky pomůže.
 • 5
  Umění říct NE
  To je zpočátku velký krok mimo komfortní zónu. Zvlášť pokud jste (jako já) nastavením spíše hodná holka, od malička zvyklá jít přes svoje hranice jen pro to, aby vás měli lidi rádi. Poprvé, podruhé i podesáté jsem se klepala. Teď už si po vyřčeném NE užívám báječný pocit úlevy, kdy nemusím dělat, co nechci.
 • 6
  Péče o tělo
  Alfa a omega veškerého našeho prožívání. Dokonalý rádce a ukazatel toho, jak nám doopravdy je. Ve chvíli, kdy jsem si dovolila přijímat, užívat si a říkat si o doteky, masáže, hýčkání, milování a péči, do mého těla znovu vstoupily cit a radost. Nyní tělo vnímám jako bezchybný životní kompas a nedám na něj dopustit.

Zkuste to taky.

Zastavte se na chvíli a zamyslete se nad tím:

 • Co vám dělá dobře? Co vám dělá radost? Co milujete?
 • Co vám naopak chybí? Co potřebujete dosytit? Čeho máte málo?
 • Kdy se cítíte totálně v bezpečí a komfortně tak, že se dokážete maximálně uvolnit?

A začněte to dělat.

Jděte za tím, aby vám bylo skvěle a naučte se přijímat a říct si o to, co se vám nedostává. Taky se stále učím, nejde vše změnit lusknutím prstů. Jsem už však nějakou dobu na cestě a s každým dalším krokem se cítím lépe, silnější, vyrovnanější a radostnější. A přála bych si, abyste se tak cítily i vy.

Potřebujete-li další tipy k povzbuzení, mám pro vás e-book Rozkvétání ženy aneb 7 kroků k (znovu) nalezení vlastního ženství. Párkrát kliknete a máte ho zdarma v e-mailové schránce.

Držím vám palce.

Janita

Facebook Comments
Jana Urbanová
"Otevřeně sdílím své příběhy (nejen) z oblasti sexuality a podporuji ženy na cestě sebe-vědomého ženství, aby mohly šťastně kráčet životem a zářit na tento svět. Po cestě svého poslání, s citlivým tělem plným radosti a srdcem bušícím pro lásku. Mou vášní je osobní rozvoj prožitkem. Co se naučím, předávám s nadšením dál v on-line a živých kurzech, ve kterých ženy nacházejí své jedinečné, opravdové a přirozené já." Více o mně si přečtěte zde >>.

Napsala jsem dva e-booky. Prvním z nich je: Rozkvétání ženy aneb 7 kroků k (znovu) objevení vlastního ženství, který je určený všem dívkám a ženám, které chtějí pečovat o svou ženskost. Druhý e-book nese název Když se žena zamiluje do ženy a je to má otevřená zpověď o životě se ženou a velkém sebepřijetí. Slouží všem ženám, které vidí svět v barvách a nebojí se být jiné. E-booky jsou zcela ZDARMA. Ať je jejich čtení pro vás pohlazením po duši. <3

Komentáře